FAQ
Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Każda branża ma swoją specyfikę. Jeśli szukasz firmy, która założy dla Ciebie alarm, sieć komputerowa lub monitoring to z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że szukasz takiej firmy pierwszy raz w życiu i zapewne chcesz się odrobinę podszkolić. Wiemy, że nasi klienci potrzebują wiedzy, by poodejmować przemyślane decyzje. Z myślą o dzieleniu się wiedzą i spostrzeżeniami stworzyliśmy tę właśnie zakładkę. Oczywiście, jeśli nie znajdziesz tu odpowiedzi na swoje pytanie, możesz liczyć na to, że uzyskasz od nas wszelkie uzupełniające informacje.

System monitoringu jest kluczowy, bo tworzy bardzo potrzebny kontekst sytuacyjny: mimo, że często nie widzimy bezpośrednio osoby, która dostała się na naszą posesję, możemy zaobserwować okoliczności zdarzenia np. pojazdy które w tym czasie przejeżdżały ulicą, sąsiada, który wychodził z psem, fakt, że ktoś tydzień wcześniej obserwował posesję itp.

Do kompleksowego zabezpieczenia należy jednak użyć zarówno systemu monitoringu oraz alarmowego. System alarmowy służy przede wszystkim do zabezpieczenia budynku wewnątrz dzięki czujnikom ruchu, ale też czujnikom dymu i zalania. Wszystkie te elementy zabezpieczają obiekt pod nieobecność użytkownika.

Należy postawić pytanie czy osiągnięty efekt będzie zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Niestety atrakcyjne ceny niektórych zestawów wynikają z niskich parametrów sprzętu i ukrywaniu pewnych istotnych informacji w takich ofertach. W praktyce oznacza to niską jakość obrazu i żywotność sprzętu.

Czy takie tanie zestawy mogą się sprawdzić? Realnie trzeba powiedzieć, że niskiej jakości sprzęt sprawdzi się jedynie przy bardzo dobrym oświetleniu (odpada monitoring w nocy) niewielkim obszarze do monitorowania oraz braku oczekiwań co do jakości nagrań.

Przy średniej wielkości domu/ posesji w kształcie prostokąta potrzebujemy przynajmniej 4 kamery. Ich liczba zwiększa się, gdy mamy nieregularną bryłę budynku, np. w kształcie litery L lub liczne wykusze, które utrudniają w praktyce obserwację obszarów wzdłuż poszczególnych ścian budynku.

Warto pamiętać, że realizacja monitoringu nie ma na celu obserwacji każdego cm posesji, biura czy magazynu. Zabezpieczamy tylko najważniejsze punkty np. bramę wjazdową – z fragmentem ulicy, tył budynku z ogrodem a nie cały ogród itp.

Kamery w budynku jednorodzinnym zwykle montujemy na podbitce – jeśli jest w poziomie lub na elewacji. Jeśli jest możliwość schowania złączek, które są fabrycznie w kamerze np. pod podbitką to tak właśnie robimy. Jeśli masz wyprowadzone przewody i robisz podbitkę/ szalówkę przygotuj na kabel otwór fi 22.

Jeśli kamera będzie na elewacji z wełny/styropianu elementy połączeniowe schowane są w fabrycznej, aluminiowej podstawie montażowej. Wielu instalatorów używa puszek z PCV co wygląda nieestetycznie, a po roku – dwóch ulega zniszczeniu na skutek warunków atmosferycznych.

W niewielkim sklepie będziemy obserwować z zewnątrz witrynę sklepu, wejście, tylne wejście dla dostawców, kasę, półki z najdroższym towarem, przewody będą ułożone w podwieszanym suficie lub korytkach instalacyjnych.

Z naszego doświadczenia widzimy, że zwykle wystarcza przechowywanie nagrań przez ok 2 tygodnie. W uproszczeniu dla czterech kamer 2Mpx możesz przyjąć 1TB, 2TB – dla ośmiu kamer 2Mpx. Jeśli planujesz w przyszłości rozbudowę systemu warto użyć rejestratora z możliwością podłączenia 2-4 HDD i kolejne dyski dołożyć później przy rozbudowie nie zmieniając rejestratora.

Jeśli potrzebujesz przechowywać nagrania praz dłuższy okres czasu – poinformuj nas o tym. Ty określasz, ile potrzebujesz, my dobierzemy rozmiar dysku.

Dostęp do urządzeń można mieć na kilka sposobów:

- podłączając rejestrator kablem HDMI do telewizora monitora

- przez dostarczone oprogramowanie producenta

- przez aplikację na urządzeniach mobilnych z systemem Android i iOS

Oczywiście tak właśnie warto zrobić. Instalacje teletechniczne wykonuje się na etapie pozostałych prac instalacyjnych. Skontaktuj się z nami, przygotujemy rozwiązanie, możemy ułożyć okablowanie lub może to wykonać elektryk, który wykonuje instalacje. Oferta, którą przygotujemy za 6-12 miesięcy może wymagać korekty ale zwykle na korzyść inwestora pod względem ceny.

Oczywiście, inwestor może sam wykonać instalację systemu alarmowego, monitoringu, a nasza rola to wówczas opracowanie rozwiązań, wykonanie projektu, schemat, którym się będzie posługiwał podczas wykonywania tych prac.

Zależy od sytuacji. Cenowo 1 kamera obrotowa = 3 kamery stałe – tej samej klasy. Przy kamerze obrotowej dany obszar mamy obserwowany przez ok 1/3 czasu, przy stałych – cały czas. Jeśli mamy dobre miejsce do zamontowania kamery obrotowej warto połączyć te rozwiązania: kamery stałe na najważniejsze miejsca brama, waga przejazdowa itp., a kamera obrotowa do podglądu pozostałych punktów.

Rozdzielczość obrazu: kamera analogowa ma (w uproszczeniu) rozdzielczość ok 0,25Mpx, kiedy mówimy o monitoringu w HD mamy na myśli min. 2 -4 Mpx, czasem więcej 6-8 Mpx. W zestawach często spotykamy urządzenia 1Mpx – to jest trochę więcej niż system analogowy i taki będzie efekt. Odnosząc to do życia codziennego to jest tak jak porównanie telewizora HD Ready do 4K –oba są w HD.

Pozostałe parametry zwykle niestety w reklamach zostają zastąpione fajnym zdjęciem. Różnica w obrazie z taniej, a profesjonalnej kamery, w takiej samej rozdzielczości, w dzień jest niewielka. Sytuacja zmienia się w nocy, a to wówczas zazwyczaj odbywają się niechciane wizyty. W nocy znaczenie ma zastosowany w kamerze przetwornik obrazu, czułość kamery przy danych parametrach obiektywu: ogniskowej oraz F który oscyluje w przedziale 1 w sprzęcie profesjonalnym do 1,6-2 w urządzeniach tanich. Sprawdź, czy oferta podaje ten parametr. Jeśli nie, to już masz odpowiedź.

Oświetlacze podczerwieni – słabą jakość sprzętu producenci próbują nadrobić dużym oświetlaczem podczerwieni. To daje odwrotny efekt, szczególnie jeśli kamera jest na zewnątrz, a obserwowany obiekt jest blisko i nie mamy możliwości regulacji natężenia światła IR. Wykonanie solidnego oświetlacza IR o dużej żywotności jest dosyć drogie i nie może zastąpić dobrej parametrycznie kamery. Jak w praktyce odnieś się podawanego zasięgu w tańszych urządzeniach? – podzielić przez 2.

Rejestrator – jak odróżnić solidny od taniego – stosunkowo prosto wystarczy zwrócić uwagę na 3 parametry:

- ilość zapisywanych klatek/s dla każdej kamery – płynność ruchu to ok 25kl/s i tyle powinna wynosić dla każdej kamery, w tanich rejestratorach mamy 10-12kl/s

- obsługiwane rozdzielczości – w solidnym sprzęcie mamy zawsze zapas, jeżeli potrzebujemy kamer w HD 2 Mpx to niech ten rejestrator będzie w stanie obsłużyć 4-8Mpx. Solidni producenci nie mają z tym problemów, w tanim sprzęcie jest do 2Mpx

- kompresję obrazu – obecnie w używana jest kompresja H265/H265+, jeśli sprzęt ma tylko H264 to generacyjnie ma już co najmniej 5 lat – czy kupiłbyś telefon komórkowy z przed 5 lat?

- dysk twardy – w systemach monitoringu używa się specjalnie zoptymalizowanych dysków właśnie do pracy ciągłej. Są one ok 20-30 % droższe od zwykłych. Czy znaleziony przez Ciebie zestaw ma dysk twardy? Niby oczywiste jednak większość zestawów nie ma.

Jest jeszcze wiele zagadnień związanych z doborem sprzętu, nie chcemy ich tutaj wszystkich opisywać. Po prostu zleć to nam – profesjonalistom a otrzymasz solidne rozwiązanie.

Jeśli masz mocno ograniczony budżet, powiedz o tym na starcie. Będziemy wiedzieli w jakiej klasie sprzętu się poruszać i dopasować do Twoich potrzeb. Czasem lepiej zamiast budować duży system na marnym sprzęcie, lepiej zrobić system z dwiema kamerami lub system alarmowy w 2-3 kluczowych pomieszczeniach, ale taki który jesteśmy w stanie za rok rozbudować.

Wolimy, żebyś jako użytkownik skupił się na swoich oczekiwaniach od systemu alarmowego: manipulatory, obsługa z poziomu aplikacji, przydział uprawnień, podział obiektu na strefy itd. Kiedy opowiesz nam o swoich potrzebach dobór systemu będzie dla nas prosty.

Na 100% przy pomocy 1 lub kilku manipulatorów, z klawiszami, sensorycznych lub dotykowych. Dodatkowo może to być aplikacja, karta dostępu, brelok, SMS, CLIP – w zależności od Twoich oczekiwań.

Tak, wszystkie instalowane przez nas systemy są zgodne z Grade 2 lub Grade 3 i mogą zostać połączone z dowolną agencją ochrony.

Pozostaje zastosowanie systemu bezprzewodowego i nie jest to problem. Podstawowy mankament to konieczność wymiany baterii co około 12 miesięcy, ale to tańsze niż prace budowlane pod okablowanie systemu.

Tak. Warto dokonywać przeglądów systemu alarmowego, a ich częstotliwość uzależniona jest od klasy systemu alarmowego: 3-6 miesięcy. Zalecamy jednak częstsze testowanie systemu we własnym zakresie. Podpowiemy jak to prawidłowo robić.

Jeśli chcesz w przyszłości rozbudować swoją instalację do systemu inteligentnego budynku dobrze, jeśli przekażesz nam to już na wczesnym etapie. Nie wszystko da się połączyć ze wszystkim, ale dysponujemy rozwiązaniami, które świetnie podlegają integracji np. napędy bram + wideodomofon, wideodomofon + system monitoringu itd. 

Niestety, jeśli Pan Jan zapomniał zaprogramować centrali, to trzeba się spodziewać, że zapomniał o kilku innych ważnych sprawach. Dla Twojego bezpieczeństwa trzeba sprawdzić całą jego pracę. Nie ukrywamy, że trafiają do nas często klienci po przejściach, którzy trafili na nierzetelnych amatorów, by nie użyć cięższych słów. W takich okolicznościach rozpoczynamy od rzetelnej oceny tego co już dla Państwa wykonano i wspólnie oceniamy to w odniesieniu do Twoich oczekiwań.

POTRZEBUJESZ PROFESJONALNYCH ROZWIĄZAŃ?

Nie trać czasu ani pieniędzy na amatorów. Tylko profesjonalne podejście zapewni Ci spokój i bezpieczeństwo.

DLACZEGO MY?

Gwarantujemy wysoką jakość

Naszym klientom proponujemy jedynie sprawdzone i niezawodne rozwiązania. Wykorzystujemy wysokiej jakości sprzęt, o specyfikacji zgodnej z oczekiwaniami klientów z zawsze z gwarancją producenta. Dostarczamy rozwiązania, które zawsze możesz rozbudować bez ponoszenia zbędnych kosztów. Ponadto każdy projekt kończymy przekazaniem dokumentacji, która pozwoli Ci na swobodny wybór instalatora w przyszłości.

Oszczędzamy Twoje pieniądze

Każda nasza instalacja to przemyślany system, który łączy oczekiwania jakościowe klientów z optymalnym budżetem. Wiemy, które elementy są kluczowe dla uzyskania najlepszej jakości. Powiem Ci, gdzie możesz szukać oszczędności. Możesz liczyć na rozliczenie uwzględniające realnie zużyte materiały oraz zastosowanie konfiguracji, która pozwoli na rozbudowę systemu bez konieczności ponownego zakupu urządzeń.

Zapewniamy wsparcie

Traktujemy bezpieczeństwo naszych klientów bardzo poważnie. Poza profesjonalnym systemem na bezpieczeństwo składają się również odpowiednie przeszkolenie użytkowników, gwarancja sprawności systemu oraz serwis pogwarancyjny. Kompleksowe wsparcie klienta to jeden z naszych kluczowych atutów.